İç Mekan Saksıları

ayakli-saksilar

İç Mekan Saksıları

vual saksi imalatı ebp otomotiv

vual dekoratif saksı imalatı

Saksı seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken pek çok unsuru; yeni başlayan, merak edenler için derlemeye çalışacağız.

Evlerde, bahçelerde, yazlıklarda, villalarda, parklarda, yol kenarlarında kısacası insanın bulunduğu, gelip geçtiği her yerde hayata renk katan çiçekler, ağaçlar, fidanlar, sebzeler yetiştirilmekte olup her kullanım alanı için ayrı saksı tercihi yapılmaktadır. Saksı tercihi hem zarafet, şıklık gibi görsel hislerimize hitap ederken hem de yetiştirilmek istenilen bitkilerin gelişebilmesi, yaşayabilmesi açısından oldukça önemlidir. Bu yazımızda ev, büro, yazlık gibi kapalı alanlarda kullanılacak iç mekan saksı seçiminde dikkat edilmesi gerekenlere değinmeye çalışacağız.

İç Mekan Saksı Çeşitleri

Renk, model, büyüklük, imal edilen madde cinsi gibi pek çok unsura bağlı olarak değişen onlarca iç mekan saksı türü bulunmaktadır.  Ayrıca kullanım amacı, yani yetiştirilecek bitki türüne göre de yine farklı saksılar doğmaktadır. Çelik iç mekan saksıları, plastik iç mekan saksıları, ayaklı iç mekan saksıları, askılı iç mekan saksıları bunlardan yalnızca bazılarıdır.

İç Mekan Saksı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yukarıda saydığımız birçok saksı türünden en uygununu seçmek önemli olduğu kadar da zor bir konudur. Bu sebeple bu seçimi etkileyen unsurları adım adım sayacağız.

  • Kullanım alanının belirlenmesi: Öncelikle kullanılacak iç mekan belirlenmelidir. Bir yerde kullanırım düşüncesi ile alınacak saksılar estetik ve fayda açısından istenilen verimi vermeyebilir.
  • Yetiştirilecek Bitki Seçimi: Saksılar bitkilerin yaşam alanıdır. Ve her bitki farklı özellikte yaşam alanı ister. Örneğin uzun köklü bitkiler için derin yaşam alanı gerekirken, su sever bitkiler için su depolama alanı olan gizli su hazneli saksılar tercih edilmesi gerebilir.
  • Görsel Uyum: saksılar renk, üretim maddesi model gibi unsurlarla oldukça farklı görünüme sahip olabilmektedir. Bu sebeple iç mekan saksısının kullanılacağı alan belirlenerek mevcut eşya ve renk kullanımına uygun modeller tercih edilmelidir.
  • Su Tutma Alanı: İç mekan saksılarında mutlaka topraktan sızacak suyun toplanacağı, taşmayacağı bir alan olmalıdır. (Gizli Su Hazneli Saksıları)
  • İç mekan saksı fiyatları: Saksı seçiminde muhakkak fiyatları önemli bir konudur. İç mekan saksı fiyatlarının bütçemize ve özelliklerine uygun olup olmadığı mutlaka değerlendirilmelidir.

Bu içeriği Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.