Dış Mekan Saksıları

Kış Mevsiminde Dekoratif Fiber Saksı

Dış Mekan Saksıları

Ahşap saksı saye kare saksı vual saksı

Ahşap saksı saye kare saksı vual saksı

Evinizin içini dekore ederken gerekli bütün aksesuarları aldınız, sıra dış mekan dekorasyonuna geldi. Dış mekanda kullanılan mobilyalar bir yana, dış mekan saksıların bu iş için çok uygun olduğunu belirtmekte yarar var. Gerek teras, balkon, kış bahçesi gibi alanlarda gerekse bahçelerde ve kapı önlerinde. Dış mekan saksıları, hava koşullarına, düşük sıcaklığa, yağmura dayanıklı olmalarıyla diğer saksılardan ayrılıyorlar. Fiberglass, Ahşap, metal, beton, taş ve benzeri malzemelerden yapılıp birtakım ek işlemlerden geçirildikten sonra hem kullanışlı hem de dekoratif bir hal alırlar..

 

 

 

 

 

bilun yarım küre dekoratif fiber saksı vual saksı

bilun yarım küre dekoratif fiber saksı vual saksı

Uzun Ömürlü Dış Mekan Saksıları

Hava koşullarından etkilenmesi muhtemel olan dış mekan saksıları, yalnızca soğuğa ve yağmura değil yüksek sıcaklığa da dayanıklı olmalıdır. Güneş ışınları ve nem, saksıda renk kaybına neden olabilir, ayrıca saksıda çatlamalar meydana getirebilir. Bu nedenle yaşadığınız yerin iklimini de göz önünde bulundurmanız gerekir. Uzun ömürlü saksılar kaliteli malzemelerden üretilmiş, hammaddesi kaliteli fiber-polyester olan ya da katkı malzemeleriyle üretilmiş toprak ve seramik saksılar olabilir. Bu konuda her türlü hava koşullarına maksimum dayanım gösteren Fiber saksılar ve paslanmaz saksılardır. Paslanmayan metal ve çelik saksılar, emprinye işleminden geçmiş ahşap saksılar da yine dış mekanlar için uygun olacaktır. Eğer plastik saksı kullanılacaksa çok ince olmaması iyi sonuçlar verir. Bu konulara dikkat ederek alacağınız dış mekân saksıları, ilerleyen yıllarda herhangi bir sorunla karşılaşmamanız ve bitkinizin zarar görmemesi için size kolaylık sağlayacaktır. Dış mekanlara, bahçelere, kaldırım ve merdivenlere yerleştirilecek olan saksılar kırılma tehlikesi de taşırlar. Hafif bir darbede parçalanmamaları için örneğin seramik ve toprak saksıların iyi fırınlanmış olması önemlidir.

 

 

paslanmaz çelik saksı dora kare yüksek dikdörtgen saksı vual saksı

paslanmaz çelik saksı dora kare yüksek dikdörtgen saksı vual saksı

Dış mekan saksıları, içine yerleştireceğiniz bitkiye göre de boyut ve derinlikte farklılık gösterirler. Eğer bir ağaç veya fidan büyütmek istiyorsanız gövdesi dayanıklı ve derin bir saksı almanız yararlı olacaktır. (Bakınız Fiber Saksı Modelleri) Daha küçük bitkiler ve çiçekler için ise taş, beton, metal saksıları tercih edebilirsiniz. Dış mekana yerleştireceğiniz dar tabanlı yüksek bir saksıyı, devrilmemesi için yere iyice sabitlemeniz, bir miktarını toprağa gömmeniz de bir seçenektir. Şık ve otantik görüntü yakalamak için seramik ve toprak saksıları bahçeye yatay bir şekilde yerleştirebilirsiniz. Bu saksıların içinden sarkıtacağınız bir sarmaşık bitki, oldukça hoş bir görüntü yakalamanıza yardımcı olacaktır.

Bu içeriği Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.