Bitki Havuzu

bitki havuzu fiber saksı semin vual saksı

Bitki Havuzu

Yaşadığımız alanda doğadan bir esinti oluşturmayı başaran bitki havuzları her geçen gün daha çok kullanılır olmaktadır.

Bitki Havuzu Nedir?

Bitki havuzu bir anlamda bitki bahçeleridir. Süs havuzları ile karıştırılmamalıdır. İç ve dış mekanlarda kullanılabilmektedir. Bitki havuzu, belirli bir alana yerleştirilen, genelde birbirinden farklı boy, renk ve türdeki bitkilerden oluşturulan bitki toplulukları olarak tanımlanabilir. Doğrudan yaşam alanlarının içine yerleştirilebildiği gibi, merdiven altı kolon ve kiriş girintileri gibi atıl yerlerin süslenerek canlılık katılmasında da kullanılabilir. “bitki havuzu nedir?” sorusuna tüm bu anlatımlarımıza rağmen somut bir cevap alamadığını düşünenler için bir tasvir yapmak gerekirse; dinlenme koltuğunun yerleştirildiği odanın bir köşesinde ağaç, çim, mantar, çeşitli çiçek gibi bitkilerin bir arada bir saksıda yetiştirilmesidir diyebiliriz.

bitki havuzu fiber saksı bilun vual saksı

bitki havuzu fiber saksı bilun vual saksı

Bitki Havuzu Nasıl Yapılır?

Bitki havuzları dekorasyonun önemli bir parçasıdır. Tek başına yapabileceğiniz gibi bir mimar yardımı ile yapabilirsiniz. Öncelikle bitki havuzunuza uygun saksı seçiminizi yapmalısınız. Birden çok bitkiyi barındırabilmesi için normal saksılara göre daha geniş dikim alanına sahip olması gerekiyor. Kullanacağınız bitki türü sayısına, kullanacağınız bitkilerin büyüklüğüne ve bunların ihtiyaç duyacağı toprak miktarına göre saksınızın boyutları değiştirmeniz gerekecek. Bunun üzerine uygun malzemeler temin edilerek öncelik sırasına göre bitki havuzu, istenilen mekana yerleştirilir.

Bitki Havuzu Nerelerde Kullanılır?

Bahçe gibi mekanlar zaten bitkilerle donandığından ayrıca bir bitki havuzu yapılması önceleri pek sık rastlanılmamakla birlikte şimdilerde sıklıkla tercih edilmektedir. Özellikle türüne göre bitki yetiştirmek veya farklı bitki örtüleri ile şekillendirmek isteyenler bu yola başvurmaktadır. Örneğin bahçenin bir köşesine tropikal bitki bahçesi yapılmak istendiğinde doğal bitki örtüsünden ayırmak için bu yöntem tercih edilebilmektedir.

Bununla beraber hemen bütün iç mekanlarda her geçen gün artan bir kullanım alanına sahiptir. Başlarda daha çok otel bitki havuzları, fuaye bitki havuzları gibi yerlerde karşımıza çıkarken artık oturma odalarında bile oldukça şık ve işlevsel bir biçimde bitki havuzları yerleştirilebilmektedir. Yani “Bitki havuzları nerelerde kullanılır?” sorusunun cevabı; “hemen hemen her yerde kullanılabilir”dir.

Bu içeriği Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.