Bahçe Saksıları

bahçe saksıları

Bahçe Saksıları

Saksıların hammaddeleri farklılık gösterir. Kimi fiber, toprak, beton, seramik, ahşap gibi ürünlerden kimi ise metal, çelik, alüminyum gibi sert metallerden yapılır. Kullanım alanına, oluşturulmak istenen tarza ve yetiştirilecek bitkiye uygun olarak saksı tercihleri de değişir. Saksılar, bitkilerin hayatta kalması için elzemdir. Dolayısıyla yalnızca dış görünüşüne bakılarak saksı seçilmemeli, bitkiye uygunluğu da gözetilmelidir.

Bahçe dekorasyonunda kullanılacak olan saksıların öncelikle dayanıklı malzemelerden üretilmiş olmaları şarttır. Suya, neme, sıcağa, güneş ışınlarına karşı kendilerini koruyabilmeleri için bahçe saksılarının birtakım ek işlemlerden geçmesi gerekir. Bahçe saksıları arasında tercih yaparken bu noktaları göz önünde bulundurmanız gerekir. Bu seçeneklere en uygun saksı tercihi Fiber Saksı`dır. İkinci bir konu da bitkinin boyutuna uygun saksı seçmektir. Çok küçük bitkileri büyük saksılara dikmek anlamsız olacağı gibi büyük bitkileri küçük saksılara sıkıştırmak da bitkinin sağlıklı uzamasını engelleyecektir. Hızlı büyüyen bitkiler için ise daha geniş saksıların tercih edilmesi yararlı olacaktır. Bahçenizde kullanacağınız fiber, ahşap ve metal saksılara portakal, limon, elma gibi bodur meyve fidanları ,  sarmaşık türü yapraklı bitkileri vb.. yetiştirebilirsiniz.

Ağır Bitkiler İçin Hafif Saksılar Tercih Edin

Ağaç benzeri kalın gövdeli bitkiler, haliyle bir menekşeden ağır olacaktır. Bu tarz bitkileri bahçenizde hareket ettirmeniz zor olacağı için saksı seçimini de ona göre yapmakta fayda vardır. Dayanıklı ve büyük bir saksının içine yerleştireceğiniz kalın gövdeli bitkiler, uzun yıllar burada yaşayabilecektir. Ancak sık sık saksıların yerlerini değiştirmek istiyorsanız fiber saksılardan ya da hafif metal saksılardan yararlanabilirsiniz. Eğer çocuğunuz ya da bahçede beslediğiniz hayvanlarınız varsa sivri köşeleri olan, zarar verebilecek saksılardan kaçının ve daha yuvarlak hatlı saksıları tercih edin. Saksılarınız dış etkenlerden etkilenip kirlendiklerinde onları nemli bir bezle temizleyebilirsiniz. Ya da kirlenme ve yıpranma sorunuyla karşılaşmak istemiyorsanız kendinden paslı bir görünüme sahip olan, oksitlenmiş metal saksıları (Corten Saksı) , beton görünümlü yada benzeri doğal görünüm seçenekleri olan fiber saksıları tercih edebilirsiniz. Bahçeniz de evinizin bir parçasıdır ve sizin sitilinizi yansıtır. Dolayısıyla en az evin içi kadar özeni hak eder.

Bu içeriği Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.